«  Травень 2019  »

Четвер, 23.05.2019, 16:09

Щеплення від поліомієліту: наслідки, реакція, протипоказання, графік

Поліомієліт – інфекційне захворювання, що характеризується ураженням нервової системи. Збудник – фільтр вірус, який, потрапивши в ЦНС, викликає дистрофічні та некротичні зміни, що обумовлює розвиток рухових порушень.

Зміст статті:

1. Основні відомості про вакцині
  2. Протипоказання до щеплення
  3. Можливі ускладнення на щеплення

Щеплення від поліомієліту: наслідки, реакція, протипоказання, графік

Вірус поліомієліту передається фекально-оральним шляхом, джерелом зараження є людина . Сприйнятливість до хвороби висока, особливо, у дітей до 5-ти років. Прогноз при поліомієліті сприятливий за умови своєчасної та адекватної терапії. Однак дуже часто в разі обширного ураження або відсутності своєчасного лікування розвивається стійкий параліч, що призводить до інвалідності. Також можливий летальний результат, причиною якого є розвиваються паралічі життєво важливих органів.

Поліомієліт невиліковний, але його можна запобігти. Надана поліомієлітної вакцина може забезпечити дитині довічну захист від цього страшного захворювання.

Основні відомості про вакцину

Для щеплення проти поліомієліту застосовують два види препарату: інактивовану поліомієлітної вакцину (ІПВ) і оральну живу поліомієлітної вакцину (ОПВ).

ОПВ являє собою рідину червоного кольору з солоновато-гірким смаком, спосіб введення – закопування в ротову порожнину. До її складу входить аттенуіровані (ослаблений) живий вірус, під дією якого відбувається створення секреторного імунітету кишечника.

ІПВ являє собою рідину, що містить інактивований вірус. Введення вакцини проводиться шляхом підшкірної ін’єкції в область задньої поверхні грудної клітки або в плече, або внутрішньом’язово в стегно дітям молодшого віку і в плече дітям постарше.

У РФ офіційно дозволено застосування обох видів вакцин. Згідно з графіком імунізації, щеплення від поліомієліту у вигляді крапель ставляться дітям, починаючи з тримісячного віку трикратно з інтервалом 4-6 тижнів. Першу ревакцинацію проводять у 18 місяців, другий – в 20 місяців, третій – в 14 років. Таким чином, дитина дошкільного віку прищеплюється від поліомієліту 5 разів.

ІПВ вводиться дітям, починаючи з 2-місячного віку. Вводиться два або три рази з проміжком в 6-8 тижнів з подальшими ревакцинациями через 1 і 5 років після останнього введення вакцини.

При наявності ОПВ і ІПВ, рекомендований наступний метод вакцинації: дітям 3-місячного віку перше щеплення ставиться з використанням інактивованої вакцини, а для наступних двох щеплень і ревакцинації використовують оральну вакцину.

Якщо дитиною не була отримана ревакцинація до досягнення нею 7 років, то її важливо зробити в більш пізній період.

Протипоказання до щеплення

Вакцинації від поліомієліту підлягають всі здорові діти. Протипоказана щеплення від поліомієліту з використанням оральної вакцини дітям з імунодефіцитом, або дітям, у яких були близькі контакти з людьми, у яких діагностовано імунодефіцит. В даному випадку рекомендується прищеплювати ІПВ.

Крім того, не можна прищеплювати живою вакциною дітей, у яких є порушення ЦНС, розвиток яких спровокувала попередня вакцинація.

Протипоказаннями до щеплення від поліомієліту з використанням інактивованої вакцини є:

• – Алергічна реакція на деякі компоненти антибактеріальних препаратів, зокрема, Неоміцину, Стрептомицина.
  • – Алергічна реакція, що виникла після попередньої вакцинації від поліомієліту.

Також не рекомендується проведення вакцинації вагітних жінок.

Можливі ускладнення на щеплення

щеплення від поліомієліту у вигляді крапель вважається більш реактогенної . Після введення такої вакцини можлива поява діареї або розвиток алергії. Подібні побічні дії щеплення від поліомієліту не призводять до погіршення самопочуття дитини і не вимагають проведення терапевтичних заходів.

Дуже рідко ОПВ стає причиною інфікування поліомієлітом. У подібних випадках говорять про вакциноасоційований поліомієліт. Як правило, таку реакцію на щеплення від поліомієліту спостерігають при її введенні дітям з вродженим імунодефіцитом, або дітям, у яких в анамнезі є дані про вроджені вади розвитку травного тракту. Саме з метою виключення ризику розвитку подібних ускладнень у країнах, де наголошується мінімальний ризик зараження інфекційним захворюванням, використовують інактивовану поліомієлітної вакцину.

Якщо ж існує висока ймовірність зараження цим вірусним захворюванням (наприклад, під час відвідування деяких країн або постійне проживання в країнах з високим ризиком зараження поліомієлітом), для імунізації рекомендується застосування живої вакцини, яка забезпечує більш надійний захист.

Щеплення від поліомієліту з використанням імпортної інактивованої вакцини, як правило, легко переноситься і не призводить до інфікування вакцінассоціірованним поліомієлітом. Побічні реакції представлені місцевими проявами. Найчастіше відзначається почервоніння та / або ущільнення в області уколу, часом, деяка хворобливість. Іноді надходять скарги на підвищену температуру тіла, погіршення самопочуття. Такі наслідки щеплення від поліомієліту не становлять загрози здоров’ю і не вимагають специфічної терапії.

До тяжких наслідків введення інактивованої вакцини відноситься сильна алергія. При появі такої реакції на щеплення від поліомієліту слід звернутися до лікаря.